Życie wewnątrz

Jeśli dziecko słyszy, czuje i widzi przed urodzeniem, jak wygląda jego życie w przytulnym łóżku wodnym? Wzrok, który często bywa naczelnym zmysłem ludzi w świecie pona- talnym, nie jest tak istotny przed urodzeniem. Do macicy przenika bowiem bardzo mało światła, a to, które przedostaje się przez napiętą skórę brzucha, wygląda tak, jakby się w ciemnym pokoju przystawiło latarkę do skóry pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Przechodzące przez nią światło jest przyćmione i czerwonawe i nie ma z niego żadnego pożytku przy rozpoznawaniu cech. Ale jest zauważalne. Pię- ciomiesięczny płód odwraca główkę od silnego światła, które skieruje się przez skórę brzucha do macicy.

Wyraźniejszym uczuciem jest dotyk. W łonie dziecko jest stymulowane kołyszącym, wszechogarniającym masażem. Czuje wibracje drażniących kroków i powarkującego żołądka. W trzecim trymestrze czasami reaguje na delikatne szturchnięcie lekkim kopniakiem. Czasami bezruch pobudza je do kopania i bicia piąstkami, a ruch uspokaja.

Można sądzić, że dzieci mają też już wykształcony zmysł smaku. Uczeni wykazali, że wstrzyknięcie roztworu cukru do płynu owodni sprawia, iż płód łyka większą ilość płynu. Jednak dominującym zmysłem funkcjonującym w łonie jest słuch. Macica jest otoczona ze wszystkich stron dźwiękami, które dziecko bada i wyłapuje jak krótkofalowiec amator. W tle słyszy ciągłe uderzenia i bulgotanie, które to odgłosy wydaje ciało matki, podtrzymując życie swoje i dziecka, a także prowadząc swoje normalne zajęcia „domowe”. Słychać zatem mechaniczne dudnienie pompy, którą jest serce, wybijające czasem szalone fortissimo, a czasem spokojne adagio. Ściskanie i napinanie pracujących jelit daje dźwięk nazwany onomatopeicznie borboryngiami: to przetwarzane jedzenie jęczy i bulgoce. Dziecko słyszy nawet rytmiczne poświstywanie krwi przedostającej się przez pobliskie arterie i szum powietrza w napełniających się i opróżniających płucach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>