Życie jest ucztą

Żwawa egzystencja nie narodzonego dziecka obejmuje jeszcze jedną nieoczekiwaną czynność – jedzenie. Oczywiście, dieta płodu jest z konieczności płynna, nikt nie donosi mu pizzy, ale jest on prawdziwym żarłokiem. W ostatnim trymestrze pochłania codziennie do 750 ml otaczającego go płynu owodni, to jest około jednej trzeciej tego, ile waży jego ciało przy urodzeniu. Jest to tak, jakby ważący 65 kg dorosły wypijał około 19 litrów napoju Gatorade. Część połykanego płynu przechodzi do organizmu matki przez pępowinę, inna część jest po prostu wysiusiana z powrotem do worka owodniowego.

Sean Mulvihill, lekarz i badacz z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, używa modeli zwierząt, żeby przetestować, jak to opilstwo wpływa na płód. Stwierdził, że pochłanianie płynu owodni stanowi ważną część rozwoju, kluczowy element szkolenia, które przygotowuje dziecko do życia w świecie na zewnątrz. Mulvihill i jego koledzy odkryli, że płyn owodni przechodząc przez żołądek i jelita płodu pomaga ich tkankom w prawidłowym wzroście. Zauważyli, że jeśli płód królika nie połyka płynu owodniowego, jego jelita rosną i dojrzewają wolniej. Po urodzeniu zwierzęta te mają niższy niż normalnie poziom kwasów i enzymów trawiennych. „Płyn owodni zawiera silny, ale jeszcze nie zidentyfikowany czynnik wzrostu” – twierdzi Mulvihill. Odkrycie i wyizolowanie tego czynnika mogłoby pomóc lekarzom w leczeniu wrzodów i innych ran w przewodach pokarmowych.

Uczeni ci stwierdzili także, że dziecko połyka nie tylko po to, żeby ćwiczyć. Płyn owodniowy zawiera solidne, wysokokaloryczne składniki odżywcze, w tym cukry i białka. Mimo że wydaje się, iż łożysko i pępowina są w stanie zapewnić dziecku całe pożywienie, jakiego potrzebuje, Mulvihill obliczył, że płyn owodniowy zaspokaja 10-14% zapotrzebowań odżywczych normalnego płodu.

Odkrycie, iż łożysko nie musi samo troszczyć się o wykar- mienie dziecka, ma bardzo duże znaczenie. Jeżeli wystąpią jakieś problemy z łożyskiem, dziecko może otrzymywać zredukowane ilości pokarmu i przez to jego wzrost będzie słabszy. Taka sytuacja może wywołać stan, zwany wewnątrzmaci- cznym opóźnieniem wzrostu (IUGR), kiedy to dziecko rodzi się we właściwym terminie normalne pod innymi względami, ale ważące zaledwie 2500 g albo mniej. Niemowlęta z poważnym opóźnieniem wzrostu są narażone na większe ryzyko zakażeń i neurologicznych upośledzeń. Jeżeli jednak płyn owodniowy połykany przez dziecko stanowi dodatkowe źródło pożywienia, może zminimalizować skutki uszkodzonego łożyska poprzez wprowadzanie dodatkowych czynników odżywczych bezpośrednio do macicy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>