Zapuszczanie systemu

W Muzeum Narodowym Historii Ameryki w Smithsonian Institute w Waszyngtonie jest wystawiona konsola komputerowa wielkości samochodu przewróconego na bok. Jej front jest usiany rzędami tarcz, a każdą z nich otaczają cyfry od 1 do 10. Pod koniec lat 40. XX w. takie konsole zajmowały całe pokoje, mimo że ENIAC, to cudo wieku atomowego, był słabszy od dzisiejszego najprostszego desktopu. Aby wykonać jakieś obliczenie, technicy musieli najpierw ustawić każdą tarczę na odpowiedniej cyfrze, ustawienia wyczytywano z wydrukowanego arkusza. Były one pierwszym softwarem maszyny, tym co obecnie nazywamy systemem operacyjnym.

Rewolucja dokonała się wiele lat później, kiedy wynaleziono komputer, który sam do siebie wysyłał instrukcje operacyjne. Wystarczyło go włączyć, aby prąd przebiegł przez hardware i powodował, że komputer sam instalował swój system operacyjny. Informatycy mówili, że komputer „sam podciąga się na swoich sznurówkach (bootstraps)”, co w skrócie przyjęło się jako „booting up” (zapuszczenie).

Carla Schatz z Uniwersytetu Kalifornii, która bada rozwój układu wzrokowego, odkryła, że siatkówka płodu wysyła sygnały, które umożliwiają „zapuszczenie” układu wzrokowego i jego połączeń z mózgiem. Schatz prowadzi badania z kotami, ale mówi, że zasady rozwoju oka są prawdopodobnie takie same u ludzi jak i innych ssaków.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>