Wstrząsające bolero – dalszy opis

Wydaje się, że generalną zasadą rozwoju mięśni jest to, że gdy tylko powstanie coś, co się może poruszać – gdy tylko do mięśnia jest przyczepiony nerw – to coś zaczyna się ruszać. Ale w jaki sposób? Przez długi czas naukowcy zakładali, że ruchy są odruchami, automatycznymi reakcjami na dotyk worka owodni. Jednak od niedawna wiadomo na pewno, że to nie są odruchy. Tak jak układy w mózgu, które stymulują się do „zapuszczenia”, pierwsze ruchy mięśni są skutkiem samogene- rujących się impulsów nerwowych, a nie reakcją na pobudzanie. (W późniejszym okresie ciąży, kiedy funkcje motoryczne są lepiej rozwinięte, ruchy mogą powstawać jako reakcja na bodźce).

Inną niespodzianką jest to, że te samogenerujące się sygnały nie pochodzą z mózgu. Kiedy uczeni zaczęli się przypatrywać ich pochodzeniu, stwierdzili, że biorą one początek w rdzeniu kręgowym. Wydaje się, że we wczesnej ciąży rdzeń kręgowy funkcjonuje jak prymitywny mózg koordynujący ruch. Neurony wysyłają bezładne wystrzały, a kiedy w siódmym tygodniu zaczynają się przemieszczać, kończyny też zaczynają się poruszać razem. Ale wtedy neurony w rdzeniu kręgowym zaczynają rozdzielać sygnały nerwowe należące do odrębnych kończyn. Ósmego lub dziewiątego tygodnia (dziesiątego lub jedenastego tygodnia po OCM) ręce i nogi są w stanie ruszać się niezależnie od siebie.

W miarę upływu czasu ruchy płodu są gładsze i lepiej skoordynowane i wykazują więcej oznak reaktywności. Dwunastego tygodnia płód porusza się, gdy coś muśnie jego skórę. W połowie ciąży ruchy kończyn stają się bardziej złożone, zaczynają się zginać biodra, kolana i łokcie. Te ruchy rzeźbią budowę rosnących stawów tak, by lepiej do siebie pasowały.

Jeden rodzaj ruchów nazywa się „stąpaniem”. Jest to okrężny ruch nóg przypominający chodzenie lub jazdę na niewidzialnym rowerze. Kiedy ciąża zbliża się do końca i dziecko zaczyna wypełniać swoją przestrzeń mieszkalną, stąpanie pomaga mu przewracać się, dopóki główka nie uwięźnie w pozycji do góry nogami, kiedy to przygotowuje się do wyjścia na zewnątrz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>