SIÓDMY MIESIĄC PO ZAPŁODNIENIU

W ciągu tego miesiąca płód dojrzewa na tyle, że urodzony przed terminem ma już wielkie szanse na przeżycie. Pod koniec tego okresu płuca są zdolne do rozprężania się i mają wystarczające pole powierzchni, by umożliwić przechodzenie tlenu do krwi. Centralny układ nerwowy również dorośleje i rosnący mózg zaczyna się marszczyć, żeby pomieścić jeszcze więcej szarej substancji w czaszce. Dziecko może teraz regulować ciepłotę ciała. W 28 tygodniu wszystkie dzieci boją się głośnych hałasów. W przeciwieństwie do poprzedniego miesiąca, kiedy między dźwiękiem a reakcją przerażonego dziecka występowała znaczna przerwa, teraz dziecko reaguje na hałas w ułamku sekundy.

W tym okresie wybuchy czynności nerwów w mózgu pogrążają mózg dziecka w sen bardzo podobny do fazy REM (szybkie ruchy oczu), będącego odpowiednikiem naszego snu pełnego marzeń sennych. Kiedy dziecko śpi snem REM, jego oczy, uszy i inne narządy są pobudzone, zmienia się także tempo bicia serca i ciśnienie krwi. W tym okresie dziecko spędza 70-80% czasu na śnie REM.

W siódmym miesiącu dziecko zaczyna odkładać tłuszcz, przez co jego pomarszczona skórka wygładza się i wypełnia. Pod koniec miesiąca biały tłuszcz stanowi około 4% wagi jego ciała, a waga całkowita wynosi średnio około 2 kg.

Dziecko staje się bardzo duże jak na swoją przestrzeń życiową i nie może już swobodnie się poruszać ani przewracać. Wiele dzieci zaczyna przybierać pozycję do góry nogami, z główką zwróconą w stronę miednicy. Pod koniec tego miesiąca mierzy około 40 cm i jest zwinięte w kulkę długości 30 cm. Cieniutkie włoski (meszek) pokrywające jego ciało zaczynają zanikać.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>