Reakcja rozszczepienia – dalszy opis

Skurcze, które najpierw występują co mniej więcej pół godziny, powoli zwiększają częstotliwość i siłę, następując po sobie co kwadrans, potem co dziesięć, osiem i co parę minut. W tym momencie skurcze są już bardzo silne, a szyjka macicy się rozszerza. Kiedy występuje skurcz, serce dziecka bije wolniej, ponieważ trudniej mu działać pod tym ciśnieniem. Mięśnie naciskają na dziecko z mniej więcej taką samą siłą, jaką poczujecie, gdy leżąc na plecach podłożycie rękę pod pośladki. Inaczej mówiąc, skurcze mogą być naprawdę bolesne dla matki, ale dla dziecka są tylko mocniejszym uściskiem. Wolniejszy przepływ krwi też nie jest na ogół dla niego problemem, ponieważ płód ma specjalny typ hemoglobiny, która silniej przytrzymuje tlen i wolniej go oddaje niż u dorosłych, dzięki czemu ma dodatkowe zabezpieczenie podczas krótkich przerw w dostawie krwi.

Kiedy szyjka macicy zbliża się do rozwarcia na 10 cm, co oznacza pełne rozwarcie, główka dziecka zaczyna przesuwać się w kanale rodnym, prąc w dół i przekręcając się o 90 stopni: sztuczka ta ma umożliwić przedostanie się dużej główki przez ujście macicy. W tym czasie worek owodni pęka, a skurcze i wąskie przejście przez kanał rodny wyciskają płyn owodni z płuc dziecka, przygotowując je na pierwszy oddech. Potem, przy świadomym parciu matki, pokazuje się główka dziecka, a następnie ono samo wyślizguje się na świat.

Dla noworodków wiele rzeczy następuje błyskawicznie po sobie. Najpierw pępowina zaczyna się zamykać wokół ist- niejących wewnątrz naczyń krwionośnych i na ogół się ją wtedy szybko zaciska i odcina. Połączenie zimnego suchego powietrza oraz dług tlenowy, który wytworzył się podczas przejścia dziecka przez kanał rodny sprawia, że dziecko automatycznie reaguje przerażeniem i nabiera pierwszy haust powietrza. Ułatwia mu to delikatne poklepanie lub pomasowanie plecków. Solidny gardłowy krzyk zmusza do otwarcia się większość małych pęcherzyków w płucach. Głośny płacz rozgrzewa też dziecko, ponieważ zanim parujące mokre ciałko zostanie otulone, szybko obniża temperaturę.

Kiedy płuca są już rozprężone, serce musi całkowicie zmienić marszrutę krwi, tak żeby przechodziła teraz przez płuca. Przed porodem tylko około 10% krwi przechodzi przez płuca, reszta przechodzi przez otwór pomiędzy przedsionkami serca lub przez połączenie omijające zwane ductus arteńosus (przewód tętniczy). Kiedy płuca nabierają powietrza, krew zaczyna przez nie przechodzić zmieniając ciśnienie w sercu i natychmiast zamykając połączenie między przedsionkami. Przewód tętniczy również zaczyna się zamykać, ale przez parę dni krew jeszcze częściowo przepływa tamtędy.

Test Apgar mierzy to, jak dziecko radzi sobie przy przejściu z mokrego świata na suchy ląd. Ten test, który wziął swoje miano od nazwiska Virginii Apgar, przeprowadza się po jednej, trzech i po pięciu minutach po porodzie. Dziecko dostaje od 0 do 2 punktów w każdej z pięciu kategorii: częstość akcji serca, oddychanie, barwa skóry, napięcie mięśniowe i odruchy. Pierwsze trzy mierzą stan krążenia noworodka, to czy płuca się napełniły powietrzem, czy oddech jest normalny, czy krew zmieniła bieg i zaczęła płynąć przez płuca. Dwie pozostałe (napięcie mięśniowe i odruchy) oceniają reaktywność jego układu nerwowego. Wynik od 7 do 10 wskazuje na zdrowe dziecko, mimo że punktacja jest raczej subiektywna i zazwyczaj zmienia się między pierwszą a piątą minutą.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>