Ile dziecko może się nauczyć przed urodzeniem?

Są ludzie, którzy wykorzystują informacje o uczeniu się w łonie, aby zarabiać na czymś, co nazywają „prenatalnymi uniwersytetami”. Rodzice oczekujący dziecka płacą im za lekcje, na których ich dzieci w łonie mają się jakoby nauczyć słownictwa. Naukowcy otwarcie naśmiewają się z tego pomysłu. Z przeprowadzonych do tej pory eksperymentów wcale nie wynika, iż intensywne eksponowanie dzieci na bodźce sprawi, że staną się one superdziećmi. „Nie ma dowodów na to, że takie postępowanie przynosi jakiekolwiek korzyści” – twierdzi Fifer. Sądzi, że może wręcz przynieść szkodę, gdy płód będzie regularnie narażony na bardzo głośne dźwięki, które są konieczne, jeśli chce się, by słyszał wyraźnie słowa. „Myślę, że ludzi ci postępują bardzo nieodpowiedzialnie, żerując na rodzicach pragnących zapewnić swym dzieciom wszystko, co najlepsze”.

Mimo że dzieci w łonie prawdopodobnie nie mogą się nauczyć języka, nie pomniejsza to wcale cudu tego, czego się uczą i co wyczuwają. Kiedy i jak płód zyskuje tę zdumiewającą świadomość? Uczeni dopiero od paru lat prowadzą intensywne badania nad tym zagadnieniem, a znaleźli już parę naprawdę zaskakujących odpowiedzi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>