Historia Kelly

Kelly dorastała w niewielkim mieście w Ohio. Zawsze była bardzo ładnym dzieckiem, ale dopiero w okresie dojrzewania stała się prawdziwą pięknością. Jej idealna cera, pełne piersi, szczupłe nogi i wysoki wzrost budziły zazdrość innych dziew- cząt i stanowiły obiekt westchnień chłopców. Po ukończeniu siedemnastu lat rzuciła szkołę i zaczęła karierę modelki w słynnej nowojorskiej agencji. Przez parę ładnych lat odnosiła sukcesy w zawodzie. W wieku dwudziestu trzech lat zakochała się w dyrektorze agencji reklamowej i z nim zaręczyła.

Nigdy nie miała miesiączki, ale do tej pory uważała, że nie ma się czym przejmować. Brak okresu kładła na karb intensywnych ćwiczeń sportowych, które uprawiała w szkole średniej, ścisłej diety i gimnastyki – koniecznych, żeby utrzymać niemal anorektyczną figurę modelki. Kiedy jednak zaczęła myśleć o dzieciach, udała się na konsultację do ginekologa. Okazało się, że młoda kobieta nie ma ani jajników, ani macicy. Mimo że niezwykle trudno było jej się z tym pogodzić, powód tego stanu był jednak znacznie bardziej szokujący. Testy genetyczne wykazały, że Kelly jest genetycznie mężczyzną, ale jej organizm nie reaguje na hormony męskie zwane androgenami. Po długim namyśle powiedziała o wszytkim narzeczonemu, który w końcu zaakceptował tę sytuację. Pobrali się i zaadoptowali dziecko.

Powyższe historie, mimo iż wymyślone, przedstawiają doświadczenia wspólne dla wielu osób z takimi problemami. Na przykład choroba Kelly, zwana zespołem niewrażliwości na androgeny (andoregene insensitivity syndrome) lub zespołem feminizujących jąder sprawia, że dziewczyna świetnie się nadaje do zawodu modelki. Osoby z tym zespołem są na ogół wysokie, mają długie kończyny, dobrze rozwinięte piersi i jasną cerę. Podobno u wielu modelek stwierdzono jego występowanie.

Zarówno Kelly, jak i Jenny są genetycznie mężczyznami, ale przez pewną część życia uchodziły za dziewczynki. Istnieje wiele innych przypadłości genetycznych, których skutkiem bywają podobne niejasności. Nie tylko zdarzają się kobiety z chromosomami XY, ale także mężczyźni z dwoma XX, i prawdziwe hermafrodyty mające zarówno tkankę jąder, jak i jajników. Czy osoby z przytoczonymi kombinacjami chromosomów są naprawdę mężczyznami, czy naprawdę kobietami? Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, warto najpierw zrozumieć, w jaki sposób doszło do sytuacji opowiedzianych w dwóch historiach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>