Edukacja sentymentalna cz. II

Ciało i mózg dochodzą do tego drogą powtórek i ćwiczeń. Badania pokazują, na przykład, że kiedy tylko ucho i wszystkie komórki nerwu słuchowego są gotowe, wysyłają do mózgu mieszaninę sygnałów przez splątane ścieżki nerwowe. Ale mózg cechuje szczególna umiejętność: sortuje on sygnały na podstawie ich cech wspólnych. Kiedy jakaś nuta dotrze do ucha, wysyła ono natychmiast setki sygnałów nerwowych do mózgu. Najpierw mózg nie umie rozróżniać tych sygnałów od przypadkowych zakłóceń innych sygnałów wysyłanych z ucha. Ale jego obwód odnotowuje, że pewne sygnały przychodzą w tym samym czasie i wzmacnia te połączenia, do których one docierają. W ten sposób uczy się wybierać zbiór sygnałów nerwowych, które reprezentują tę pojedynczą nutę.

Proces ten można porównać do sposobu, w jaki patrzymy na samochód i zauważamy szczególny zbiór jego cech: pewną krzywiznę maski, kształt kraty wlotu powietrza, i na tej podstawie identyfikujemy wzór, który mówi nam, jaka to jest marka. Nadchodzące informacje tworzą kategorię nerwową, która za każdym razem, kiedy widzimy dany rodzaj samochodu, staje się coraz bardziej zdefiniowana. W miarę jak wiązania nerwowe stają się silniejsze, mózg uczy się ignorować przypadkowe informacje w tle.

Tą metodą rozwijający się mózg uczy się kojarzyć poszczególne wzorce sygnałów nerwowych nie tylko z jedną nutą, ale z wszystkimi nutami, dźwiękami i wrażeniami. Dzięki temu procesowi płód staje się zmysłową istotą reagującą na wrażenia z otaczającego go świata. Plan realizowany przez ciało dostarcza sprzęt do słyszenia, ale znaczenia dźwięków uczą same dźwięki. Uszy uformowałyby się nawet wtedy, gdyby w łonie panowała cisza, ale wtedy mogłyby nie słyszeć po urodzeniu.

Piękno tego systemu polega na tym, że tak dobrze rozpoznaje i uczy się wszystkich rodzajów wzorców. Nie tylko uczy się dźwięków, bo popychane i poszturchiwane przez matczyne ruchy zdobywa wiedzę na temat mechaniki ruchu. Uczeni zauważyli, że dzieci matek z jakiegoś powodu przykutych do łóżka przez dłuższy okres ciąży są przez pewien czas nieco opóźnione w rozwoju ruchowym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>