Czego dotyczy III tajemnica fatimska? – kontynuacja

Czy informacja kard. Ottavianiego jest ścisła? Od jego wersji odbiega wersja przedstawiona przez biskupa Lorisa Capovillę, który przez wiele lat był sekretarzem osobistym Jana XXIII. W 1978 r. bp. Capovilla powiedział: „Kardynał Ottaviani twierdzi, że teczka siostry Łucji była skierowana do papieża. Ale ówczesnym papieżem był Pius XII, który przekazałby ją Świętemu Oficjum (obecnej Kongregacji Nauki i Wiary) bez czytania. I rzeczywiście teczka dotarła do Świętego Oficjum przed wyborem Jana XXIII. Otrzymał on zapieczętowany pakiet z rąk o. Philippe OP., który był wówczas członkiem Świętego Oficjum, a obecnie jest kardynałem, w dniu 17 sierpnia 1959 r. w Castel Gandolfo.

Ponieważ tekst był niezrozumiały ze względu na wyrażenia dialektowe, wezwano biskupa Paola Tavaresa, protokolanta przy Sekretariacie Stanu w zakresie języka portugalskiego, a później ordynariusza. Po przeczytaniu tekstu papież podyktował sekretarzowi Lorisowi Capovilli osobistą notatkę dołączoną do teczki z tajemnicą.

O ile sobie przypominam, papież nie wypowiedział się na ten temat. Oznajmił tylko, że chce ocenę pozostawić innym. Zabrał dokument do Watykanu i trzymał w swoim biurku aż do śmierci (3 czerwca 1963 r.) Paweł VI poprosił o informację dotyczącą teczki po swoim wyborze i można przypuszczać, że zapoznał się z jej zawartością. Czy dokument, jak twierdzi kardynał Ottaviani, znalazł się w końcu w tajnym archiwum watykańskim, nie wiem. Z całą pewnością jednak nie zaginął. Od roku 1959 do 1969 pozostawał zapieczętowany w biurku papieża. Nie wiem, gdzie umieszczono go potem” (cyt. Jeilio Felici, Fatima, Wyd. Księży Marianów, Warszawa 1989).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>